Blatěnka vodní (Limosella aquatica)

Blatěnka vodní - Foto č. 10050


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyBahenní rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Krtičníkovité

Chomutov, Kyjice
6.Září 2008


Blatěnka vodní:

Jednoletá lysá bylina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) vysoká 3-10 cm; listy v přízemní růžici, dlouze řapíkaté, s čepelí úzce eliptičnou; lodyha vyvinuta jen v podobě nadzemních plazivých kořenujících výběžků, na kterých vyrůstají menší dceřinné listové růžice; drobné květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z úžlabí listů, koruna zvonkovitá s pěti mírně nazpět zahnutými, krátce žláznatě pýřitými cípy, světlounce fialová až téměř bílá; plod je tobolka. Kvete od června do září. Roste na půdách písčitých i jílovitých, vždy na světle a na vlhku, často na stanovištích ovlivněných člověkem – na obnažených dnech stojatých i pomalu tekoucích vod, náplavech nebo v zamokřených depresích v polích; může růst i ve vodě, kde v menších hloubkách tvoří listy natantní, tj. s čepelí plovoucí na hladině, ve větších submerzní, tj. ponořené, s čepelí užší až čárkovitou – tyto rostliny nekvetou; u nás roztroušeně na celém území od nížin do podhůří, častěji poze v rybničních oblastech. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy ohrožené (C3), zákonem zvláště chráněna však není.


Blatěnka vodní - Fotografie (6):
(Limosella aquatica)
Foto č. 10056
(Limosella aquatica)
Foto č. 10055
(Limosella aquatica)
Foto č. 10054
(Limosella aquatica)
Foto č. 10053
(Limosella aquatica)
Foto č. 10052
(Limosella aquatica)
Foto č. 10051

Blatěnka vodní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.