Bez hroznatý (Sambucus racemosa)

Bez hroznatý - Foto č. 12008


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyJedovaté rostlinyKeřeHorské rostlinyLesní rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Zimolezovité

Doupovské hory, vrch Bučina u Kyselky
26.Duben 2009


Bez hroznatý:

Keř z čeledi zimolezovitých (Loniceraceae) vysoký do 3 m, větve přímé až obloukovité, se světle (šedo)hnědou borkou a výraznými lenticelami; jejich dřeň je – na rozdíl od známé bílé „bezové duše“ bezu černého skořicové barvy; listy vstřícné, lichozpeřené, nejčastěji se 2 jařmy podlouhle vejčitých, zašpičatělých, pilovitě zubatých lístků, tmavozelené, řapíky a báze hlavních žilek často purpurově naběhlé; květenství je mnohokvětá vrcholičnatá lata, v obrysu – na rozdíl od známé „placky“ bezu černého – válcovitě eliptičná; květy drobné, žlutozelené; plody korálkově červené peckovičky. Kvete od konce března do začátku května. Roste na krajích lesů, na pasekách, křovinatých stráních, v roklích, podle cest i na rumištích a hradních zříceninách, na půdách vlhčích, obvykle mírně kyselých, s dostatkem živin; u nás dosti hojně především na horách, kde nahrazuje bez černý. Celá rostlina s výjimkou dužniny plodů je mírně jedovatá; plody jsou bohaté na vitamín C, po rozvaření a odstranění semen je lze použít na výrobu marmelády. V lidovém léčitelství byl dříve používán jako léčivka s především pročišťujícími účinky (laxativum, diuretikum, emetikum), zevně na rány nebo proti bolesti svalů.


Bez hroznatý - Fotografie (2):
(Sambucus racemosa)
Foto č. 12021
(Sambucus racemosa)
Foto č. 12009

Bez hroznatý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.