bedla ostrošupinná (Echinoderma asperum)

bedla ostrošupinná - Foto č. 18541


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby


Osinalice, CHKO Kokořínsko, CZ
30.Září 2012


bedla ostrošupinná:

Bedla ostrošupinná roste místy poměrně hojně, většinou jednotlivě, ale i v menších skupinách, v listnatých i jehličnatých lesích, s oblibou při okrajích cest na rudeálních místech s vysokou koncentrací draslíku a dusíku. Setkat se s ní můžeme zhruba od července do října, přičemž v některých letech se dá objevit ještě počátkem prosince. Poznáme ji podle krémově hnědých plodnic s charakteristickými klobouky, které zdobí nepřehlédnutelné ostny.
Popis: Klobouk je 50-150 mm široký, zprvu široce kuželovitý, později zvoncovitý, v dospělosti vyklenutý až plochý, na okraji podvinutý, na bělavém povrchu s protrhávající se krémově až hlínově hnědou pokožkou a charakteristickými, řasnatě staženými, hnědými šupinami, zakončenými černohnědými ostny. Lupeny jsou volné, tenké a velmi husté, vždy vidlené, bělavé až bělavě krémové. Třeň dorůstá zhruba do 100 mm na výšku, bývá válcovitý, uprostřed často zeslabený, na bázi hlízovitý, zřetelně vláknitý, krémový až světle masově hnědý, především ve spodní části občas tmavohnědě zrnitě šupinkatý, ozdobený blanitým, bělavým a na okraji tmavohnědě vločkatým prstenem. Dužnina je bělavá, poměrně masitá a vyznačuje se nepříjemným pachem a nakyslou chutí. Záměna je možná za několik dalších druhů, pokud se ale zaměříme na husté vidlené lupeny a na bělavý podklad klobouku, neměli bychom tuto bedlu za jinou zaměnit. K nejpodobnějším druhům patří bedla zaměněná (Echinoderma perplexum), která se liší právě nevidlenými lupeny, celkově hnědým povrchem klobouku, obvykle méně výraznými ostny a především nepatrným nebo absentujícím prstenem. Další možnost záměny představují některé podstatně menší bedly, například bedla oježená (Echinoderma echinaceum) a bedla ježohlavá (Echinoderma hystrix).

Využití: Bedla ostrošupinná patří k jedovatým houbám, stejně jako její výše zmínění dvojníci.
bedla ostrošupinná - Fotografie (1):
(Echinoderma asperum)
Foto č. 19797  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.