bedla orosená (Chamaemyces fracidus)

bedla orosená - Foto ID 9193


PravidlaPravidla a podmínky užití fotografií

PublikaceFotografie není online – nutné objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Štampach, CHKO kokořínsko, CZ
26.Srpen 2008


bedla orosená:

Bedla orosená představuje nezaměnitelný a jediný druh rodu Chamaemyces. Vyrůstá v listnatých i jehličnatých lesích, obvykle podél cest a s oblibou na zásaditých lokalitách. Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinkách a setkat se s ní můžeme od června do října.
Jedná se o drobnější bedlu, jejíž čerstvé plodničky prozradí žlutavé až načervenalé kapičky na třeni, v klobouku i lupenech. Klobouk je 30-80 mm široký, hladký, někdy jemně vrásčitý, za vlhka slizký a lepkavý, bělavě krémový, béžový až světle okrový a občas je zdobený hnědozelenými skvrnami. Lupeny jsou úzce připojené, často zvlněné a nerovné, středně husté a bělavé. Třeň bývá až 70 mm vysoký, válcovitý, na bázi většinou zúžený, v horní části pod kloboukem až k prstenu bělavý, pod pomíjivým prstenem jemně rezavě hnědě šupinkatý, jinak podobně zbarvený jako klobouk.
Dužnina je bělavá a vyznačuje se charakteristickou kořeněnou vůni a nevýraznou chutí.

Využití: Bedlu orosenou řadíme k jedlým, avšak nikterak masitým houbám, takže se ke konzumaci nedoporučuje. Navíc je zařazená do Červeného seznamu ohrožených druhů hub.bedla orosená - Fotografie (4):
(Chamaemyces fracidus)
Foto ID 18540
(Chamaemyces fracidus)
Foto ID 17296
(Chamaemyces fracidus)
Foto ID 12092
(Chamaemyces fracidus)
Foto ID 4807Pravidla použití fotografií
Online fotografie | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.