bedla orosená (Chamaemyces fracidus)

bedla orosená - Foto č. 9193


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Štampach, CHKO kokořínsko, CZ
26.Srpen 2008


bedla orosená:

Bedla orosená představuje nezaměnitelný a jediný druh rodu Chamaemyces. Vyrůstá v listnatých i jehličnatých lesích, obvykle podél cest a s oblibou na zásaditých lokalitách. Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinkách a setkat se s ní můžeme od června do října.
Jedná se o drobnější bedlu, jejíž čerstvé plodničky prozradí žlutavé až načervenalé kapičky na třeni, v klobouku i lupenech. Klobouk je 30-80 mm široký, hladký, někdy jemně vrásčitý, za vlhka slizký a lepkavý, bělavě krémový, béžový až světle okrový a občas je zdobený hnědozelenými skvrnami. Lupeny jsou úzce připojené, často zvlněné a nerovné, středně husté a bělavé. Třeň bývá až 70 mm vysoký, válcovitý, na bázi většinou zúžený, v horní části pod kloboukem až k prstenu bělavý, pod pomíjivým prstenem jemně rezavě hnědě šupinkatý, jinak podobně zbarvený jako klobouk.
Dužnina je bělavá a vyznačuje se charakteristickou kořeněnou vůni a nevýraznou chutí.

Využití: Bedlu orosenou řadíme k jedlým, avšak nikterak masitým houbám, takže se ke konzumaci nedoporučuje. Navíc je zařazená do Červeného seznamu ohrožených druhů hub.bedla orosená - Fotografie (4):
(Chamaemyces fracidus)
Foto č. 18540
(Chamaemyces fracidus)
Foto č. 17296
(Chamaemyces fracidus)
Foto č. 12092
(Chamaemyces fracidus)
Foto č. 4807  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.