zrnivka rumělková (Cystodermella cinnabarina)

zrnivka rumělková - Foto č. 16735


PublikaceObjednat
Jedlé, nepříliš chutné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
30.Září 2011


zrnivka rumělková:

Zrnivka rumělková představuje snadno poznatelnou a nepříliš běžnou houbu, vyrůstající roztroušeně v jehličnatých i listnatých lesích, v opadu jehličí, listí, nebo v mechu. Objevuje se většinou v menších skupinkách a setkat se s ní můžeme od srpna až do listopadu.

Popis: Klobouk je 25-70 (100) mm široký, vyklenutý až plochý, tence masitý, poměrně křehký, na povrchu jemně zrníčkatě pomoučený, cihlově červenooranžový, rumělkový nebo vybledle červenohnědý, na okraji často s protrhanými zbytky véla. Lupeny jsou husté, bílé, na ostří nerovné, vykrojené a zoubkem sbíhavé. Třeň je 30-70 x 6-13 mm velký, válcovitý, na bázi mírně rozšířený, na vrcholu jemně bělavě až bělavě narůžověle vláknitý, pod pomíjivým prstenem řídce vločkatě šupinkatý, narůžovělý nebo stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je bělavě nažloutlá a vyznačuje se nenápadným zatuchle moučným pachem a mírnou houbovou chutí. Záměna je možná za subtilnější a méně výrazněji zbarvenou zrnivku obecnou (Cystoderma granulosum), případně za málo známou zrnivku hnědooranžovou (Cystodermella adnatifolia).

Využití: Patří k jedlým, avšak nepříliš chutným houbám, takže se ke konzumaci nedoporučuje.zrnivka rumělková - Fotografie (1):
(Cystodermella cinnabarina)
Foto č. 19971  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.