Vousatka prstnatá (Bothriochloa ischaemum)

Vousatka prstnatá - Foto č. 6391


PublikaceObjednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Lipnicovité

Žatec, Čejkovice
26.Srpen 2007


Vousatka prstnatá:

Vytrvalá, řídce trsnatá tráva – čeleď lipnicovité (Poaceae) – světle sivozelené, později nafialovělé barvy, nápadně odlišné od okolního porostu, vysoká 25-60 cm; listy mají místo jazýčku věneček chlupů; květenství je tvořeno 5-7(-12) prstovitě rozestálými úzkými fialovými lichoklasy ve zkráceném hroznu (při letmém pohledu zdánlivě okolíku), což umožňuje její určení na první pohled – stejné květenství mají z našich trav již pouze rosička a troskut, což jsou ale rostliny sešlapávaných ploch a podstatně nižšího vzrůstu; klasy obsahují klásky dvojího typu: samčí, bez osin, a oboupohlavné, které jsou dvoukvěté a jejich horní květ má na pluše asi 1,5-2 cm dlouhou osinu. Kvete od července do září. Roste na stepních stráních, ve stepních lysinách v teplomilných doubravách a na suchých mezích; u nás roztroušeně v nejteplejších a nejsušších pahorkatinách středních a severozápadních Čech a jižní Moravy. I když patří k vzácnějším rostlinám naší republiky, na seznam zvláště chráněných druhů zařazena není.


Vousatka prstnatá - Fotografie (6):
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6397
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6396
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6395
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6394
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6393
(Bothriochloa ischaemum)
Foto č. 6392

Vousatka prstnatá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.