voskovka hořká (Hygrocybe mucronella)

voskovka hořká - Foto č. 11201


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Cordóba Assuan, Španělsko
13.Leden 2009


voskovka hořká:

Voskovka hořká vyrůstá vzácně na nehnojených sečených loukách nebo pastvinách, objevuje se většinou v menších skupinkách v mechu a trávě a setkat se s ní můžeme zhruba od září až do konce října. Je vázána na jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella), což je bylina z čeledi Asteraceae. Tato rostlinka má na svých kořenech symbiotické bakterie, jež vyhledávají mycelium voskovek, které chrání. Nejedná se o nitrifikační bakterie, což je jeden z hlavních důvodů, proč můžeme nalézt voskovky na nehnojených loukách a právě v přítomnosti této nenápadné rostlinky. Tyto bakterie ochraňují povrch jestřábníku před jinými bakteriemi, plísněmi a dokonce zamezují prorůstání a masivnímu obrůstání kořínků mechů kolem jejich kořínků.

Popis: Klobouk je 10 - 40 mm široký, zprvu polokulovitý, později poduškovitý až téměř plochý, na okraji charakteristicky zvlněný a světlejší, na temeni tmavší, za sucha víceméně matný, za vlhka slizký, žlutooranžový až červenooranžový. Lupeny bývají řídké, světle žlutooranžové a vyznačují se bělavým ostřím.Třeň je 25-60 x 5-10 mm velký, válcovitý, na povrchu slizký a lepkavý, žlutooranžový. Dužnina je světle žlutooranžová a křehká, s nenápadnou vůní a značně hořkou chutí. Záměna je možná za několik dalších podobně zbarvených voskovek, které se však liší nehořkou chutí dužniny.

Využití: Řadíme ji k nejedlým a zcela nepoživatelným houbám, které bychom navíc měli chránit.

Poznámka: Děkuji Petrovi Nouzovskému za podnětné připomínky k ekologii této houby.voskovka hořká - Fotografie (3):
(Hygrocybe mucronella)
Foto č. 11220
(Hygrocybe mucronella)
Foto č. 11219
(Hygrocybe mucronella)
Foto č. 11218  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.