terčovnice síťnatá (Disciotis venosa)

terčovnice síťnatá - Foto č. 14041


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Hrochův Týnec, CZ
23.Duben 2010


terčovnice síťnatá:

Jedná se o jednu z prvních jarních hub, vyrůstajících na vlhčích místech, nejčastěji v lužních lesích v porostu devětsilů, ale také na humózních půdách podél cest, v zahradách, parcích a podobně.

Popis: Plodnice jsou 50-150(-220) mm široké, nepravidelně miskovité až terčovité, zprohýbané, boulovité, s krátkou kořenující stopkou. Rouško je vrásčité, na středu často paprsčitě žilnaté, okrově hnědé až hnědé. Vnější strana je jemně vločkatá, za sucha bělavá, bělavě našedlá až bělavě krémová, za vlhka nahnědlá. Dužnina je tence masitá, křehká, bílá, s mírnou chutí a pronikavým pachem po chlóru. Záměna je možná za některé neškodné destice.

Využití: Je to jedlá houba, která se dá zlehka orestovat na másle a takto přidat na topinku.

Poznámka: Celou řadu hub charakterizuje specifická vůně dužniny a terčovnice síťnatá patří v tomto ohledu k nejzajímavějším druhům. Její pach je naprosto totožný s čerstvě napuštěným bazénem.


terčovnice síťnatá - Fotografie (1):
(Disciotis venosa)
Foto č. 21536  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.