« předchozí | další »

šupinovka nevonná (Gymnopilus penetrans)

šupinovka nevonná - Foto č. 9421


PublikaceObjednat
Nejedlé houby


CHKO Železné hory, CZ
22.Říjen 2008


šupinovka nevonná:

Šupinovka nevonná roste hojně v jehličnatých lesích, především na tlejícím dřevě borovic a smrků. Objevuje se většinou v menších trsech a setkat se s ní můžeme od července do listopadu.

Popis: Klobouk je 20-80 mm široký, zprvu vyklenutý, později téměř plochý, vrostle vláknitě žíhaný, žlutohnědý až rezavohnědý. Lupeny jsou zoubkem připojené, středně husté, světle žluté, v dospělosti rezavě žluté a často rezavohnědě skvrnité. Třeň je 30-80 x 4-10 mm velký, pod kloboukem světle okrový až žlutý, níže žlutohnědý až rezavohnědý, především ve spodní části bělavě vláknitý, na bázi často hlízovitě rozšířený. Dužnina je nažloutlá, ve třeni rezavohnědá, s nenápadnou vůní a hořkou chutí. Záměna je možná za další druhy drobnějších šupinovek, zejména za šupinovku jedlovou (Gymnopilus sepius), lišící se žlutě vláknitým třeněm.

Využití: Šupinovka nevonná je pro svoji hořkost nepoživatelná.


  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.