šťavnatka dvoubarvá (Hygrophorus persoonii)

šťavnatka dvoubarvá - Foto č. 9859


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houby


Poblíž Kopidlna, okr. Mladá Boleslav, CZ
10.Prosinec 2008


šťavnatka dvoubarvá:

Šťavnatka dvoubarvá se na našem území vyskytuje dosti vzácně. Pokud bychom ji chtěli objevit, musíme se zaměřit na lokality s vápencovým podložím, kde vyrůstá především pod duby a buky.
Přestože je vzácná, na místech kde se objevuje, roste zpravidla ve větším počtu plodnic. Setkat se s ní můžeme především v chladnějším období roku. Nejčastěji vyrůstá koncem září nebo v listopadu, několik dní po prvních přízemních mrazících.
Je vcelku snadno poznatelná a zaměnit by se dala asi jen za šťavnatku olivově bílou (Hygrophorus olivaceoalbus), od které se liší podstatně robustnějšími plodnicemi a také biotopem. Klobouky mohou dorůstat až do 10 cm a ani třeň není nijak drobný.

Šťavnatky většinou patří mezi jedlé, případně neškodné druhy hub. Mezi jinými slizkými houbami, které by mohly tuto šťavnatku připomínat nalezneme snad jen pavučinec osikový (Cortinarius trivialis), ovšem i tento druh je jedlý, takže nám žádné výraznější nebezpečí záměny nehrozí.


šťavnatka dvoubarvá - Fotografie (6):
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 15356
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 11380
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 10003
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 9861
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 9860
(Hygrophorus persoonii)
Foto č. 9857  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.