Pryšec bahenní (Euphorbia palustris)

Pryšec bahenní - Foto č. 12922


PublikaceObjednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyBahenní rostliny


čeleď: Pryšcovité

Norsko, Langesund
3.Červen 2008


Pryšec bahenní:

Statná bylina z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae), vysoká 50-120 cm; oddenek vícehlavý, takže rostlina obvykle tvoří na volném prostranství mohutné trsy keřovitého vzhledu, v zapojeném porostu jsou trsy slabší; lodyhy přímé, duté, rýhované, v horní polovině metlovitě větvené, větve sterilní, s listy výrazně menšími než na hlavní lodyze; listy střídavé, přisedlé, podlouhle kopinaté, na hlavní lodyze 4-7 cm dlouhé; květy jednopohlavné, bezobalné, vytvářejí složitá květenství zvaná cyathia charakteristická výhradně pro pryšce: každé cyathium je tvořeno jedním samičím a větším počtem samčích květů a je podepřeno zákrovem ze srostlých listénců nesoucích 4 žlázky, jejichž tvar a barva jsou důležitými určovacími znaky – u pryšce bahenního jsou žlázky oválné, bez růžků, voskově žluté až nahnědlé; cyathia vyrůstají v mohutném koncovém, zpravidla pětiramenném lichookolíku a několika slabších úžlabních lichookolících; plody jsou kulovité tobolky na povrchu s krátkými válcovitými bradavkami. Kvete v květnu a červnu. Roste na vlhkých nivních loukách a v lemech lužních lesů, ve Skandinávii (odkud pocházejí tyto fotografie) je rostlinou mořského pobřeží; u nás vzácně v nížinách teplejších oblastí – v Polabí, Pomoraví a Podyjí. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi rostliny silně ohrožené (C2), ve stejné kategorii je i chráněn záknem. Jako všechny pryšce je jedovatý, při poranění roní bílé, kůži dráždící mléko (odtud jméno v řadě národních jazyků).
Pozn.: Nápadná statná bíle kvetoucí bylina na některých snímcích je katrán přímořský.


Pryšec bahenní - Fotografie (4):
(Euphorbia palustris)
Foto č. 12926
(Euphorbia palustris)
Foto č. 12925
(Euphorbia palustris)
Foto č. 12924
(Euphorbia palustris)
Foto č. 12923

Pryšec bahenní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.