pavučinec osikový (Cortinarius trivialis)

pavučinec osikový - Foto č. 15662


PublikaceObjednat
Jedlé, nepříliš chutné houbyPodezřelé houby


Dolní Zimoř, CHKO Kokořínsko, CZ
27.Srpen 2010


pavučinec osikový:

Pavučinec osikový roste především pod osikami, ale také pod břízami, některými jinými listnáči a dokonce se dá objevit i pod borovicemi a smrky. Vyrůstá od konce července do počátku listopadu a pod osikami roste často ve společnosti křemenáče osikového (Leccinum albostipitatum). Poznáme jej podle slámově žlutých až okrově hnědých klobouků s patrným olivovým nádechem a podle značně slizkých plodnic s charakteristickým třeněm, jenž je téměř celý zdobený šupinatými proužky, které jsou často olemovány vrstvou slizu. Díky těmto znakům patří k dobře poznatelným pavučincům, což je u tohoto rodu spíše výjimka.

Využití: Pavučinec osikový je sice jedlý, ale tyto houby se všeobecně ke konzumaci nedoporučují. Rod pavučinců představuje nejobsáhlejší skupinu málo probádaných hub, se kterými není radno si příliš zahrávat. Popsáno jich bylo prozatím zhruba tisíc, avšak informace k nim jsou často nedostatečné a navíc se mnohdy liší.
pavučinec osikový - Fotografie (1):
(Cortinarius trivialis)
Foto č. 15721  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.