lakovka ametystová (Laccaria amethystina)

lakovka ametystová - Foto č. 11788


PublikaceObjednat
Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Tupadly, CHKO Kokořínsko
28.Červen 2009


lakovka ametystová:

Setkat se s ní můžeme téměř v každém lese. Objevuje se pod listnáči i jehličnany, od nížin až po vysokohorský stupeň a nalezneme ji na kyselých i zásaditých lokalitách. Vyrůstá zhruba od července až do konce listopadu.
Vzhledem ke svému fialovému zbarvení a celkovému vzezření v podstatě nezaměnitelná. Poznáme ji podle subtilních plodnic s jemně plstnatými klobouky, ale především podle dlouhých, podélně vláknitých třeňů a tlustých řídkých lupenů, které bývají v dospělosti charakteristicky bíle poprášené.

Poznámka: Mezi fialově zbarvenými houbami, které působí na první pohled “jedovatým“ dojmem, převažují zejména jedlé druhy. Nalezneme mezi nimi sice i několik jedovatých zástupců, jedná se ale většinou o drobné houby. Z masitějších hub se určitě vyhneme pavučinci kozlímu, případně některým palčivým holubinkám.lakovka ametystová - Fotografie (4):
(Laccaria amethystina)
Foto č. 21935
(Laccaria amethystina)
Foto č. 17716
(Laccaria amethystina)
Foto č. 11929
(Laccaria amethystina)
Foto č. 11790  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.