kuřátka bledoslizká - Znaky hub (Ramaria pallidosaponaria)

kuřátka bledoslizká - Znaky hub - Foto č. 18414


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
8.Září 2009


kuřátka bledoslizká - Znaky hub:

Kuřátka bledoslizká vyrůstají v jehličnatých lesích pod borovicemi a smrky, s oblibou v mechu. Objevují se vzácně, spíše ve vyšších polohách a vypadá to, že jim svědčí kyselejší podloží. Vyrůstají většinou jednotlivě, zhruba od počátku srpna do konce října. Poznáme je podle krémově žlutých až žlutooranžových plodnic, které jsou bohatě rozvětvené, vyrůstají z masivního, na bázi zašpičatělého třeně a dorůstají někdy až do 20 cm. Dužnina je bělavě nažloutlá, částečně gelatinosní a elastická, bez výraznější vůně a chuti.
Záměna je možná ze několik dalších druhů kuřátek, především za jedlá kuřátka žlutá (Ramaria flava), která vyrůstají spíše pod listnáči a liší se výraznějším žlutým zbarvením.

Využití: Jedná se o nejedlý a zároveň vzácný druh, který bychom měli chránit.

Poznámka: Kuřátka patří všeobecně mezi zajímavé houby, vyznačující se keříčkovitě rozvětvenými plodnicemi a obvykle ukrytými mohutnými třeni. Jsou často dosti křehká a můžeme je nalézt v několika barvách. Nejčastěji bývají zbarvená v různých odstínech žluté nebo světle okrové barvy. Vzhledem k tomu, že se tyto houby velmi obtížně určují, je lepší je nekonzumovat. Nalezneme mezi nimi dokonce jedovaté druhy, způsobující nepříjemné žaludeční potíže.
kuřátka bledoslizká - Znaky hub - Fotografie (3):
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18416
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18415
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18413  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.