kuřátka bledoslizká (Ramaria pallidosaponaria)

kuřátka bledoslizká - Foto č. 18415


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
8.Září 2009


kuřátka bledoslizká:

Kuřátka bledoslizká vyrůstají v jehličnatých lesích pod borovicemi a smrky, s oblibou v mechu. Objevují se vzácně, spíše ve vyšších polohách a vypadá to, že jim svědčí kyselejší podloží. Vyrůstají většinou jednotlivě, zhruba od počátku srpna do konce října. Poznáme je podle krémově žlutých až žlutooranžových plodnic, které jsou bohatě rozvětvené, vyrůstají z masivního, na bázi zašpičatělého třeně a dorůstají někdy až do 20 cm. Dužnina je bělavě nažloutlá, částečně gelatinosní a elastická, bez výraznější vůně a chuti.
Záměna je možná ze několik dalších druhů kuřátek, především za jedlá kuřátka žlutá (Ramaria flava), která vyrůstají spíše pod listnáči a liší se výraznějším žlutým zbarvením.

Využití: Jedná se o nejedlý a zároveň vzácný druh, který bychom měli chránit.

Poznámka: Kuřátka patří všeobecně mezi zajímavé houby, vyznačující se keříčkovitě rozvětvenými plodnicemi a obvykle ukrytými mohutnými třeni. Jsou často dosti křehká a můžeme je nalézt v několika barvách. Nejčastěji bývají zbarvená v různých odstínech žluté nebo světle okrové barvy. Vzhledem k tomu, že se tyto houby velmi obtížně určují, je lepší je nekonzumovat. Nalezneme mezi nimi dokonce jedovaté druhy, způsobující nepříjemné žaludeční potíže.kuřátka bledoslizká - Fotografie (3):
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18416
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18414
(Ramaria pallidosaponaria)
Foto č. 18413  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.