Fotografie zvířat a přírody Wildlife and Nature Photos Natur Tiere und Umwelt Fotos


Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostlinySkalní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Odolena Voda
17.Červen 2008
Jestřábník chlupáček - č. 8636

PublikaceKoupit licenci


Jestřábník chlupáček:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae, v užším pojetí čekankovitých – Cichoriaceae) vysoká 5-30 cm s plazivými nadzemními řídce olistěnými výběžky dlouhými i přes 30 cm; lodyha přímá nebo krátce vystoupavá, bezlistá nebo jen s jedním drobným listem, vždy jednoúborná; listy v přízemní růžici krátce řapíkaté, obkopinaté až eliptické, na líci – zejména na okraji – s dlouhými chlupy, na rubu hvězdovitými chlupy běloplstnaté; úbor tvořen jen žlutými jazykovitými květy, okrajové květy mají na vnější straně podélné červené proužky, zákrovní listeny s černými žláznatými chlupy; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od května do října. Roste na písčinách, skálách, vřesovištích, pastvinách, v sušších trávnících nebo v suchých světlých lesích, preferuje kyselé podloží; u nás na celém území od nížin do hor hojný. Je to léčivka s protikrvácivým a protizánětlivým účinkem, podporuje chuť k jídlu, lze ho užít i při žaludečních a menstruačních potížích, ve větších dávkách však může způsobit otravu.
Určování jestřábníků je obtížné, jestřábník chlupáček ale patří mezi snadněji poznatelné druhy – záměna hrozí jen s vzácným jihomoravským jestřábníkem velkoúborným, který má ale výběžky výrazně kratší, nebo s chudými jednoúbornými formami některých jiných druhů, případně se svými jednoúbornými kříženci s jinými druhy – v těch případech ale není rub listů běloplstnatý, ale zelený, nebo aspoň zelená barva mezi chlupy zřetelně prosvítá.


Jestřábník chlupáček - Další fotografie (1):

Jestřábník chlupáček

Jestřábník chlupáček
(Hieracium pilosella)
Foto č. 8637 • Jakékoliv veřejné použití fotografií z těchto stránek je podmíněno zaplacením licence. Výjimky jsou možné v rozsahu daném zákonem č.121/2000 Sb. (autorský zákon)

 • Fotografie k tisku

  K dispozici jsou fotografie pro časopisy, knihy, kalendáře, plakáty, letáky, informační tabule, reklamu, grafiku atd.

  Redakční použití - Uplatňujete-li pro odměňování autorů princip autorských honorářů zdaněných zvláštní sazbou 15%, na požádání Vám zašleme rodné číslo autora i další potřebné informace. Akceptujeme obvyklou výši Vámi vyplácených honorářů, nikoliv však bezplatné použití fotografií.

  Online fotografie - Fotografie, které jsou označené jako online, je možné stáhnout v plném rozlišení. Účelem je poskytnout zájemcům o publikování jejich snadnou dostupnost a možnost posouzení technických parametrů. Stažením fotografií se k ničemu nezavazujete. Licenci můžete zakoupit až tehdy, rozhodnete-li se použít vybrané fotografie pro publikování.

 • Použití fotografií na internetu


  Pro komerční stránky - Objednejte licenci RF-CW (300 Kč/1 foto). Současně s fakturou Vám zašleme objednanou fotografii ve vyšším rozlišení (pokud není online).

  Pro nekomerční stránky - Nemusíte nic objednávat. Vynásobte cenu 50 Kč počtem použitých fotografií a příslušnou částku poukažte na účet č.: 213637566 / 0600. Ve zprávě uveďte název stránek, na kterých jste fotografie použili.

 • Fotografie pro osobní potřebu

  Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.