Fotografie zvířat a přírody Wildlife and Nature Photos Natur Tiere und Umwelt Fotos


Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella)

Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostlinySkalní rostliny
Jestřábník chlupáček


čeleď: Hvězdnicovité

Odolena Voda
17.Červen 2008
Foto č. 8636b © Ivan Bílek

PublikaceKoupit licenci


Jestřábník chlupáček:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae, v užším pojetí čekankovitých – Cichoriaceae) vysoká 5-30 cm s plazivými nadzemními řídce olistěnými výběžky dlouhými i přes 30 cm; lodyha přímá nebo krátce vystoupavá, bezlistá nebo jen s jedním drobným listem, vždy jednoúborná; listy v přízemní růžici krátce řapíkaté, obkopinaté až eliptické, na líci – zejména na okraji – s dlouhými chlupy, na rubu hvězdovitými chlupy běloplstnaté; úbor tvořen jen žlutými jazykovitými květy, okrajové květy mají na vnější straně podélné červené proužky, zákrovní listeny s černými žláznatými chlupy; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od května do října. Roste na písčinách, skálách, vřesovištích, pastvinách, v sušších trávnících nebo v suchých světlých lesích, preferuje kyselé podloží; u nás na celém území od nížin do hor hojný. Je to léčivka s protikrvácivým a protizánětlivým účinkem, podporuje chuť k jídlu, lze ho užít i při žaludečních a menstruačních potížích, ve větších dávkách však může způsobit otravu.
Určování jestřábníků je obtížné, jestřábník chlupáček ale patří mezi snadněji poznatelné druhy – záměna hrozí jen s vzácným jihomoravským jestřábníkem velkoúborným, který má ale výběžky výrazně kratší, nebo s chudými jednoúbornými formami některých jiných druhů, případně se svými jednoúbornými kříženci s jinými druhy – v těch případech ale není rub listů běloplstnatý, ale zelený, nebo aspoň zelená barva mezi chlupy zřetelně prosvítá.


Jestřábník chlupáček - Další fotografie (1):

Jestřábník chlupáček

Jestřábník chlupáček
(Hieracium pilosella)
Foto č. 8637


  • V případě zájmu o publikační či reklamní použití fotografií kontaktujte přímo autora.
  • Fotografie z těchto stránek můžou posloužit k volnému prohlížení, jako školní pomůcky na školních výletech, k poznávání a určování krás naší přírody, nebo k přeposlání s vlastním vzkazem ve tvaru elektronické pohlednice.
  • Pokud byste měli nějakou otázku, zkuste se podívat do Všeobecných informací, jestli nenajdete svou odpověď zde.
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.