čirůvka fialová (Lepista nuda)

čirůvka fialová - Foto č. 12798


PublikaceObjednat
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, zasyrova jedovaté houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
29.Říjen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


čirůvka fialová:

Čirůvka fialová roste velice hojně v rozkládajícím se listí, ve zbytcích dřeva, v mulčovací kůře, pilinách a podobně. Daří se jí v listnatých i jehličnatých lesích a setkat se s ní můžeme od září až do prosince - v nížinách dokonce někdy ještě v lednu.

Popis: Klobouk je 50-150 mm široký, zprvu vyklenutý s častým tupým hrbolem, později rozprostřený, v dospělosti někdy až vmáčklý, většinou zvlněný, hladký, lysý, na okraji dlouho podvinutý s charakteristickým tenkým a ostrým okrajem, zpočátku a především za vlhka sytě fialový až modrofialový, později hnědofialový, ve stáří až špinavě hnědý. Lupeny jsou zoubkem připojené, poměrně husté, tenké, zprvu fialové až modrofialové, později špinavě hnědorůžové. Třeň je 50-100 x 15-25 mm velký, válcovitý až kyjovitý, na bázi obvykle hlízovitě rozšířený a fialově plstnatý, dlouho plný, na povrchu vláknitý, za sucha jemně bělavě ojíněný, světle modrofialový až vybledle lilákový. Dužnina je fialová, na řezu neměnná, v mládí pružně masitá, později křehčí, s příjemnou nasládle ovocně houbovou vůní a mírnou chutí.
Záměna je možná za čirůvku špinavou (Lepista sordida) nebo dvoubarvou (Lepista saeva). Méně zkušení houbaři mohou tuto houbu zaměnit i za fialově zbarvené pavučince, především za pavučinec fialový (Cortinarius violaceus) a pavučinec hercynský (Cortinarius hercynicus). Všechny tyto druhy jsou ale jedlé a neškodné.

Využití: Je to výborná jedlá houba, která však vyžaduje delší tepelnou úpravu.

Prospěšné obsahové látky: Vyznačuje se zejména antibakteriální aktivitou. Methanolové extrakty z čirůvky fialové působí proti některým kmenům bakterií, jakými jsou například Bacillus subtilis, Escherichia coli nebo Salmonella thyphimurium, ale také proti kvasince Candida albicans. Ethanolové extrakty navíc působí antimikrobiálně a vykazují se i antioxidačními účinky. Z této houby byla také izolovány kyseliny s antibiotickými účinky proti některým gramopozitivním i gramonegativním bakteriím. Navíc obsahuje větší množství proteinů, vitamínů (zejména B1), minerálních látek atd.

Zajímavost: Pokud poškrábeme bělavě ojíněný třeň čerstvých nepromočených plodnic, ucítíme zajímavou vůní, připomínající nové dětské holínky.čirůvka fialová - 4 fotografií:
(Lepista nuda)
Foto č. 20096
(Lepista nuda)
Foto č. 13223
(Lepista nuda)
Foto č. 12801
(Lepista nuda)
Foto č. 10049


čirůvka fialová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, nepříliš chutné houbyPodezřelé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

pavučinec fialový (Cortinarius violaceus):

Pavučinec fialový voní po cedrovém dřevě, mívá robustnější a tmavší plodnice, v mládí jej zdobí pavučinovité velum a liší se vláknitě šupinatým povrchem klobouku. Čirůvka fialová mívá klobouk hladký a její dužnina voní příjemně nasládle.

Jedlé houby

čirůvka špinavá (Lepista sordida):

Čirůvka fialová dorůstá do robustnějších rozměrů a bývá sytěji fialově vybarvená, zatímco čirůvka špinavá bývá subtilnější a vyznačuje se spíše šedofialovým nebo špinavě hnědofialovým zbarvením.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

pavučinec kozlí (Cortinarius traganus):

Čirůvka fialová nemívá pod kloboukem pavučinovité velum a voní příjemně nasládle ovocně, zatímco pavučinec kozlí zapáchá prkem (kozí pach) a jeho mladé plodnice zdobí nepřehlédnutelné pavučinky.

Jedlé, velmi chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

čirůvka dvoubarvá (Lepista personata):

Čirůvka dvoubarvá vyrůstá zejména na loukách a poznáme ji podle fialového třeně a běžově hnědého klobouku, zatímco plodnice čirůvky fialové bývají víceméně jednotně fialově zbarvené a vyrůstají nejčastěji v lese.čirůvka fialová - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.