« předchozí | další »

čirůvka dvoubarvá (Lepista personata)

čirůvka dvoubarvá - Foto č. 12903


PublikaceObjednat
Jedlé, velmi chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Ledkov, CZ
26.Listopad 2009

Možnost záměny za jinou houbu


čirůvka dvoubarvá:

Snadno poznatelná houba vyrůstající na pastvinách, loukách, v parcích a sadech, ale i v prosvětlených listnatých lesích. Objevuje se zejména pozdě na podzim a vyrůstá nejčastěji ve skupinách - v takzvaných čarodějných kruzích.

Popis: Klobouk je 50-150 mm široký, zprvu nízce sklenutý, později plochý, v dospělosti různě zprohýbaný nebo na středu nepatrně vmáčklý, tlustě masitý, hygrofánní, hladký, lysý, na okraji dlouho podvinutý s tenkým a ostrým okrajem, krémově nebo béžově nahnědlý. Lupeny jsou zoubkem připojené, poměrně husté, tenké, zprvu bělavě smetanové, později světle krémové, ve stáří až krémově nahnědlé. Třeň je 35-80 x 10-30 mm velký, válcovitý, na bázi často až kyjovitě rozšířený, plný, na povrchu vláknitě žíhaný, světle fialový, ve spodní části bělavě plstnatý. Dužnina je bělavá až bělavě nafialovělá, na řezu neměnná, pevně masitá, s mírnou chutí a příjemnou houbovou vůní. Záměna je možná za čirůvku fialovou (Lepista nuda), případně za vzácnější čirůvku bledou (Lepista glaucocana). Oba druhy se liší jiným zbarvením a čirůvka bledá navíc moučnou vůní dužniny.

Využití: Výborná všestranně využitelná houba, vhodná především k nakládání do sladkokyselých nálevů.

Prospěšné obsahové látky: Vyznačuje se antibakteriálními, antifungálními a antioxidačními účinky. Byla v ní zjištěna přítomnost kyseliny listové, flavonoidů, mastných kyselin, ale také poměrně vysoký obsah proteinů a draslíku.

čirůvka dvoubarvá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, zasyrova jedovaté houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

čirůvka fialová (Lepista nuda):

Čirůvka dvoubarvá vyrůstá zejména na loukách a poznáme ji podle fialového třeně a běžově hnědého klobouku, zatímco plodnice čirůvky fialové bývají víceméně jednotně fialově zbarvené a vyrůstají nejčastěji v lese.čirůvka dvoubarvá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.