bělolanýž obecný - Znaky hub (Choiromyces meandriformis)

bělolanýž obecný - Znaky hub - Foto č. 17166


PublikaceObjednat
V malém množství použitelné jako kořeníJedlé houby - jedlé pouze mladé plodnice


Mladoboleslavsko, CZ
2.Červenec 2011


bělolanýž obecný - Znaky hub:

Bělolanýž obecný vyrůstá v zemi nebo jen těsně nad povrchem a proto bývá podobně jako další podzemky často přehlížený. Nalézt jej můžeme především při okrajích cest, kde plodnice často vykukují nad povrch. Daří se mu v hlinitopísčitých půdách v listnatých i jehličnatých lesích a setkat se s ním můžeme od července do října.

Poznáme jej podle nepravidelných hlízovitých, špinavě bělavých až hnědých plodnic, které mohou dorůstat až do velikosti 150 mm! Jsou dosti tvrdé a hutné a vyznačují se častým rozpraskáváním pokožky. Na řezu bývají bělavé a nepravidelně žilnaté. Záměna za nějaký jiný druh není příliš pravděpodobná.

Kuchyňské využití: Mladší plodnice se dají krájet na plátky a orestovat na másle, případně se suší a rozemílají na houbový prášek. Starší plodnice nepříjemně páchnou po myšině a ke konzumaci se nedoporučují.


bělolanýž obecný - Znaky hub - Fotografie (1):
(Choiromyces meandriformis)
Foto č. 17165  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.