Zlatobýl obecný pravý (Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)

Zlatobýl obecný pravý - Foto č. 9361


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Krušné hory, Měděnec
27.Srpen 2008


Zlatobýl obecný pravý:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 30-100 cm s přímou, jen v květenství větvenou lodyhou, obvykle červeně naběhlou; listy kopinaté, přízemní dlouze řapíkaté, lodyžní postupně až přisedlé, střídavé, oboustranně přitiskle chlupaté; květenství je bohatá (až několik stovek) lata úborů o průměru 10-15 mm; květy zlatožluté, okrajové jazykovité, vnitřní trubkovité; plod je nažka s chmýrem. Kvete od července do září. Roste na lesních pasekách a v lesních lemech, případně ve světlých lesích, zejména doubravách a borech, na křovinatých slunných stráních, vřesovištích a pastvinách, preferuje kyselé podloží; u nás roztroušeně, v podhůří místy až hojně, chybí v nejsušších a nejteplejších bezlesých oblastech a také v části rybničního území jižních Čech. Nad hranicí lesa ho střídá zlatobýl obecný alpínský, který je výrazně nižší (obvykle do 20 cm) a má mnohem méně, zato však až téměř dvakrát větších úborů. Je to známá, již od starověku používaná léčivka, užívá se zejména při ledvinových onemocněních, zevně na špatně se hojící rány (odtud jméno celík – zaceluje rány), ekzémy a kvasinková onemocnění. V květomluvě znamená „I když se nemůžeme setkat, jsem šťastný, protože vím, že mě miluješ“.


Zlatobýl obecný pravý - Fotografie (5):
(Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)
Foto č. 9362
(Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)
Foto č. 9360
(Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)
Foto č. 9359
(Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)
Foto č. 9358
(Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea)
Foto č. 9357

Zlatobýl obecný pravý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.