Zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus)

Zimostrázek alpský - Foto č. 12034


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyPolokeřeLesní rostliny


čeleď: Vítodovité

Slavkovský les, rezervace Křížky
3.Květen 2009


Zimostrázek alpský:

Vždyzelený polokeř z čeledi vítodovitých (Polygalaceae) s poléhavými až vystoupavými větvemi dlouhými 10-25 cm; listy střídavé, téměř přisedlé, úzce eliptičné, kožovité, na líci lesklé; květy po 1-2 v úžlabí drobných žlutavých listenů v řídkém koncovém hroznu, tvarem poněkud podobné bobovitým – korunovitě zbarvené kališní lístky tvoří křídla, mezi nimiž je člunku podobná koruna na bázi srůstající v trubku, zakončená zpočátku sytě žlutým, později červenajícím laločnatým přívěskem; křídla a korunní trubka jsou u našich rostlin smetanově nažloutlé barvy, v Alpách jsem viděl i rostliny s těmito částmi zbarvenými světle purpurově – tam je prý toto zbarvení obvyklé, a nemá žádnou taxonomickou hodnotu; plod je tobolka. Kvete v dubnu a květnu, ve vyšších polohách až do června. Roste zejména v reliktních borech a v teplomilných doubravách nebo dubohabřinách a v jejich lemech, na kamenitých stráních a zejména na skalních výchozech v těchto lesích, na vřesovištích nebo i na kamenitých mezích; u nás jen v západní polovině Čech roztroušeně až vzácně, častěji na Křivoklátsku, na Džbánu a na hadcových výchozech ve Slavkovském lese. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy ohrožené (C3), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem.
Pozn.: Růžově kvetoucí keřík na snímcích je rovněž ohrožený vřesovec pleťový.


Zimostrázek alpský - Fotografie (3):
(Polygala chamaebuxus)
Foto č. 12035
(Polygala chamaebuxus)
Foto č. 12033
(Polygala chamaebuxus)
Foto č. 12032

Zimostrázek alpský - Info na Wikipedie



  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.