Záraza vyšší (Orobanche elatior)

Záraza vyšší - Foto č. 3976


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Parazitické rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Zárazovité

Kadaň, vrch Úhošť
13.Červenec 2005


Záraza vyšší:

Parazitická nezelená víceletá rostlina z čeledi zárazovitých (Orobanchaceae), vysoká obvykle 30-60 cm. Lodyha je silná, přímá, nevětvená, zakončená hustým hroznem trubicovitých, obloukovitě zahnutých květů se žlutými bliznami. Listy, které neslouží k výživě, jsou redukované na šupiny trojúhelníkovitého tvaru; třebaže jsou tak malé, v porovnání s jinými zárazami patří k největším. Celá rostlina je voskovitého vzhledu, narůžověle až načervenale žlutá, včetně květů žláznatě chlupatá. Kvete v červnu a červenci. Parazituje na kořenech chrpy čekánku (Centaurea scabiosa – červenofialově kvetoucí rostlina na snímku), vzácně i jiných druhů chrp. Roste na suchých slunných stráních, lesostepích, mezích nebo na zatravněných úhorech na zásaditém až neutrálním podkladu roztroušeně až vzácně v teplých územích Čech i Moravy; v rozsáhlých územích chybí. Přestože patří mezi ohrožené druhy naší květeny, není zařazena na seznam zvláště chráněných druhů.


Záraza vyšší - Fotografie (3):
(Orobanche elatior)
Foto č. 3975
(Orobanche elatior)
Foto č. 3974
(Orobanche elatior)
Foto č. 3973

Záraza vyšší - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.