Upolín nejvyšší (Trollius altissimus)

Upolín nejvyšší - Foto č. 6640


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyBahenní rostlinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

České středohoří
21.Květen 2005


Upolín nejvyšší:

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) vysoká 30-60(-100) cm s přímou, nevětvenou nebo vzácně v horní části chudě větvenou lodyhou; přízemní listy dlouze řapíkaté, lodyžní postupně až téměř přisedlé, s čepelí leskle tmavozelenou, hluboce dlanitě dělenou; květy jednotlivé, kulovitého tvaru, sytě žluté se smolným leskem; plody jsou měchýřky s dlouhým zobánkem (blízce příbuzný upolín evropský rostoucí v severozápadní Evropě má zobánky kratičké). Kvete v květnu a červnu, ve vysokých pohořích i později. Roste na vlhkých loukách a prameništích, v lesních lemech či v prosvětlených vlhkých lesích; u nás roztroušeně až vzácně od nížin do hor, vzhledem k ubývání vhodných lokalit v nižších polohách vlivem intenzívní zemědělské činnosti je v současnosti těžiště jeho výskytu v podhůří a na horách. Jedovatý, obsahuje alkaloid magnoflorin. Byla z něj vyšlechtěna řada zahradních odrůd a hybridů. Zvláště chráněný druh – ohrožený.


Upolín nejvyšší - Fotografie (5):
(Trollius altissimus)
Foto č. 28074
(Trollius altissimus)
Foto č. 6639
(Trollius altissimus)
Foto č. 6638
(Trollius altissimus)
Foto č. 6637
(Trollius altissimus)
Foto č. 6636

Upolín nejvyšší - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.