Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná - Foto č. 29967StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Třezalkovité

Třeboňsko
19.Červen 2022


Třezalka tečkovaná:

Vytrvalá bylina z čeladi třezalkovitých (Hypericaceae) vysoká 30-60(-100) cm. Lodyha je přímá, oblá, se dvěma úzkými lištami (důležitý určovací znak – ostatní naše třezalky jsou buď bez lišt, nebo mají lišty čtyři; jedinou výjimkou je třezalka ozdobná, která je ale velmi vzácná). Listy jsou vstřícné, křižmostojné, úzce vejčitého tvaru a obsahují bezbarvé siličné nádržky, které jsou při pohledu proti světlu prosvítavé, takže listy vypadají jako propíchané špendlíkem; v jejich paždí vyrůstají větve, v dolní části lodyhy pouze olistěné, v horní kvetoucí. Květy jsou zlatožluté, s velkým počtem tyčinek, a jejich korunní lístky jsou nápadně nesouměrné: jedna strana je úzce eliptičná, celokrajná, druhá široce eliptičná, na horním konci zubatá, s černými žlázkami obsahujícími červenofialové barvivo hypericin – při rozemnutí vám květy obarví kůži na prstech na červeno. Kvete od června do září; plod je tobolka. Roste na suchých slunných stráních, podle cest, na ruderalizovaných plochách i ve světlých listnatých lesích v nižších a středních polohách celého státu; na horách ji nahrazuje třezalka skvrnitá, která má lodyhu čtyřhrannou, bez lišt. Je to známá léčivka s mnohostranným použitím, např. při chorobách krevních, plicních, trávicí soustavy i na rány a zlomeniny, působí také jako antidepresívum; při vyšších dávkách však může vyvolat přecitlivělost na světlo projevující se záněty kůže. Od těchto léčebných účinků je odvozena legenda o původu světlých teček v listech: propíchal je čert, kterého hněvala užitečnost rostliny. V květomluvě znamená „Jsi pochlebník“.


Třezalka tečkovaná - Fotografie (8):
(Hypericum perforatum)
Foto č. 29966
(Hypericum perforatum)
Foto č. 16157
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5905
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5904
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5903
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5902
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5901
(Hypericum perforatum)
Foto č. 5900

Třezalka tečkovaná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.