Tolije bahenní (Parnassia palustris)

Tolije bahenní - Foto č. 6036


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyBahenní rostliny


čeleď: Tolijovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Tolije bahenní:

Vytrvalá bylina z čeledi tolijovitých (Parnassiaceae) vysoká 10-30 cm. Lodyha přímá, nevětvená, jednokvětá; přízemní listy srdčité, řapíkaté, lodyžní list jediný, asi v dolní třetině lodyhy, přisedlý, srdčitou bází objímavý. Květ bílý, 15-30 mm v průměru; korunní lístky nápadně podélně vodově žilkované a svraskalé; jedinečnou krásu dodávají květu medníkové šupiny, které jsou prstovitě rozeklané v 7-15 třásní, zakončených lesklými žlutými paličkami. Zajímavostí jsou pohyby tyčinek, které dozrávají postupně, každý den jedna; teprve po vyprášení všech tyčinek se otevírá blizna. Kvete od července do září; plod je tobolka. Roste na vlhkých loukách, slatinách, rašeliništích, březích rybníků, v horských karech i na vlhkých vápencových skálách nad hranicí lesa (např. ve slovenských vápencových pohořích zcela běžná); u nás vzácně po celém území státu, v nejteplejších oblastech řidčeji. Vlivem meliorací a intenzifikace zemědělství u nás v posledním půlstoletí výrazně ustupuje. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy silně ohrožené, vyhláškou MŽP je zvláště chráněna v kategorii druhů ohrožených. Léčivka se svíravými, močopudnými, posilujícími a hojivými účinky.


Tolije bahenní - Fotografie (8):
(Parnassia palustris)
Foto č. 6043
(Parnassia palustris)
Foto č. 6042
(Parnassia palustris)
Foto č. 6041
(Parnassia palustris)
Foto č. 6040
(Parnassia palustris)
Foto č. 6039
(Parnassia palustris)
Foto č. 6038
(Parnassia palustris)
Foto č. 6037
(Parnassia palustris)
Foto č. 6035

Tolije bahenní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.