Tařice skalní (Aurinia saxatilis)

Tařice skalní - Foto č. 27697


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySkalní rostliny


čeleď: Brukvovité

Barrandov, Praha
23.Duben 2017


Tařice skalní:

Vytrvalá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká 10-30(-40) cm, od hustých hvězdovitých chlupů celá měkce šedoplstnatá; lodyha přímá nebo vystoupavá, jen v horní části chudě větvená; listy přízemní růžice přezimující, řapíkaté (řapíky dlouho vytrvávají i po zaschnutí listů, takže je jimi mohutná dřevnatějící kořenová hlava hustě pokrytá), lodyžní přisedlé a výrazně menší; zlatožluté čtyřčetné květy vyrůstají v krátkých, chocholičnatě uspořádaných hroznech; plody jsou obvejčité šešulky. Kvete v dubnu a květnu. Roste na suchých a slunných skálách bez ohledu na jejich chemismus a výživnost, od kyselé ruly a žuly přes bazický čedič a vápenec až po ultrabazický hadec, druhotně i na zdech hradních zřícenin, nesnáší pouze zastínění. Naším územím prochází severní hranice jejího areálu, z několika poddruhů rozšířených zejména ve Středomoří zde roste pouze subsp. arduini (Fritsch) Dostál. Vyskytuje se zejména v kaňonovitých říčních údolích, v Čechách hlavně na Ohři, Vltavě, Berounce, Otavě, Lužnici a Sázavě, na Moravě na Dyji, Oslavě a Jihlavě, mimo tato údolí jen ve výrazně skalnatých oblastech, jako jsou České středohoří, Pálava nebo Moravský kras. Často se pěstuje na skalkách jak v přírodní formě, tak v několika okrasných kultivarech, občas zplaňuje. Zvláště chráněný druh – ohrožený.


Tařice skalní - Fotografie (6):
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 27699
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 27698
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 7203
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 7202
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 7201
(Aurinia saxatilis)
Foto č. 7200

Tařice skalní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.