Stopečka pýřitá (Helvella macropus)

Stopečka pýřitá - Foto č. 21895StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Nejedlé houby


Českobudějovicko
Září 2014


Stopečka pýřitá:

Stopečka pýřitá představuje drobnou a poměrně běžnou houbu, se kterou se můžeme setkat v listnatých nebo smíšených lesích. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách a objevuje se zhruba od června do října.

Poznáme ji podle šedohnědých až hnědých plodnic, které jsou na vnější straně klobouku a také na třeni zřetelně pýřité. Tuto pýřitost způsobují světlé chloupky, které se seskupují v jakési kuželovité chomáčky. Klobouky dorůstají maximálně do 40 mm a vyznačují se pohárkovitým tvarem a hladkým rouškem (vnitřní část).

Záměna je možná za velmi podobnou stopečku chlupatou (Helvella dissingii), která se liší jiným třeněm, jenž bývá spíše bělavý, bělavě hnědý nebo světle okrový, a zároveň se na bázi často výrazně rozšiřuje. Další podobný druh představuje stopečka pohárkovitá (Helvella cupuliformis), jež se opět liší bělavým, kratším a téměř lysým třeněm.Využití: Nemá žádný praktický význam.
Stopečka pýřitá - Fotografie (4):
(Helvella macropus)
Foto č. 21894
(Helvella macropus)
Foto č. 21893
(Helvella macropus)
Foto č. 14385
(Helvella macropus)
Foto č. 6933  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.