sněť kukuřičná (Ustilago maydis)

sněť kukuřičná - Foto č. 12145


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Líbeznice u Prahy, CZ
20.Srpen 2009


sněť kukuřičná:

Na kukuřici, respektive na některých jejich částech se občas můžeme setkat s pozoruhodnými nádory, které vytváří sněť kukuřičná. Sněti patří mezi biotrofní parazity rostlin a dělíme je na mazlavé a prašné. Napadají různé části rostlin, nejčastěji listy a lodyhy.
Náchylná k napadení jsou především mechanicky poškozená či poraněná místa, na kterých se postupně vytvoří takzvané sorusy. Ty představují mnohdy až 10 cm velké útvary stříbřitě šedého zbarvení, jež se po dozrání protrhávají a postupně tak uvolňují takzvané chlamydospory.

Využití: Sněť kukuřičná obsahuje toxickou látku zvanou ustilagin a z tohoto důvodu se řadí mezi nejedlé až mírně jedovaté houby. V některých zemích Ameriky ji však lidé při určité úpravě konzumují a Mexičané ji dokonce konzervují.


sněť kukuřičná - Fotografie (1):
(Ustilago maydis)
Foto č. 12147  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.