smrž jedlý (Morchella vulgaris)

smrž jedlý - Foto č. 15977


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Kokořín, CHKO Kokořínsko, CZ
28.Duben 2011


smrž jedlý:

Smrž jedlý poznáme podle šedohnědých, později okrově žlutých, většinou kulovitých klobouků, které charakterizují nepravidelně uspořádané jamky s žebry, jež na poraněných místech lehce červenají. V mládí bývají plodnice šedohnědé, ovšem v dospělosti se jejich zbarvení mění v okrové, a potom se dají snadno zaměnit za smrž obecný (Morchella esculenta). Někteří odborníci dokonce tyto dva druhy slučují, podobně jako smrž kuželovitý se smržem vysokým.
Smrži jedlému se daří na hlinitopísčitých půdách v prosvětlených hájích, zahradách, parcích a sadech, kde vyrůstá pod některými druhy listnáčů, s oblibou pod jasany. Objevuje se od počátku dubna a někdy se dá nalézt ještě koncem května.

Využití: Patří k vynikajícím, vyhledávaným houbám a na topinkách je snad bezkonkurenční. Stačí plodnice nakrájet na plátky, lehce je orestovat na másle, posolit a takto přidat na topinku.smrž jedlý - Fotografie (3):
(Morchella vulgaris)
Foto č. 15976
(Morchella vulgaris)
Foto č. 15969
(Morchella vulgaris)
Foto č. 8074  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.