Sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium)

Sleziník hadcový - Foto č. 13420


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySkalní rostliny


Slavkovský les, Dominova skalka
8.Srpen 2009


Sleziník hadcový:

Vytrvalá hustě trsnatá kapradina s listy 15-25 cm dlouhými, nepřezimujícími, nelesklými (tím se liší od jediného našeho druhu, s nímž by bylo možno ho zaměnit, sleziníku netíkovitého, jehož listy jsou přezimující a lesklé; vzhledem k přísné vazbě na podklad však v přírodě záměna nehrozí); řapík alespoň zdéli čepele, čepel v obrysu vejčitě trojúhelníkovitá, 2-4x zpeřená, lístky střídavé, úkrojky posledního řádu klínovité nebo kosočtverečné, vpředu uťaté, osinkatě zubaté; výtrusnicové kupky podlouhlé, po 2-4(-6) na jednom lístku, výtrusy dozrávají od července do září. Roste výhradně ve štěrbinách hadcových skal střední a jižní Evropy (o hadci blíže NPP Křížky), u nás hlavně na Slavkovském lese a Českomoravské vrchovině, dále v Předšumaví, Železných a Rychlebských horách, Žďárských vrších a na jihozápadní Moravě v okolí Dukovan. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy silně ohrožené (C2), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem.


Sleziník hadcový - Fotografie (5):
(Asplenium cuneifolium)
Foto č. 13423
(Asplenium cuneifolium)
Foto č. 13422
(Asplenium cuneifolium)
Foto č. 13421
(Asplenium cuneifolium)
Foto č. 13419
(Asplenium cuneifolium)
Foto č. 13412

Sleziník hadcový - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.