Sléz lesní (Malva sylvestris)

Sléz lesní - Foto č. 27657StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Slézovité

Kamýk
8.Září 2018


Sléz lesní:

Dvouletá až vytrvalá bylina z čeledi slézovitých (Malvaceae), vysoká 30 - 130 cm. Listy řapíkaté, okrouhlé, téměř do poloviny dlanitě 3-7klané; květy velké, až 6 cm v průměru, červenofialové s tmavějším žilkováním; plody jsou poltivé, diskovitého tvaru. Kvete od června do října. Pochází z jižní Evropy a Asie, k nám byl zavlečen patrně již ve starověku a zdomácněl zejména v teplejších oblastech státu. Roste na ruderálních stanovištích v obcích a jejich okolí, nikdy však v lese - jeho český název vznikl špatným výkladem druhového jména sylvestris, které Linné používal pro divoce rostoucí příbuzné rostlin pěstovaných, zatímco pro skutečně lesní druhy používal jméno sylvaticus; správný název by tedy měl být sléz planý. Je to známá léčivka používaná např. vnitřně při žaludečních vředech, jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a zevně na ekzémy; jeho květů se dříve užívalo i k barvení vlny a nápojů.


Sléz lesní - Fotografie (1):
(Malva sylvestris)
Foto č. 1108

Sléz lesní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.