Šicha černá (Empetrum nigrum)

Šicha černá - Foto č. 4862


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyKeřeBahenní rostlinyHorské rostlinySkalní rostliny


čeleď: Šichovité

Krušné hory
9.Červen 2007


Šicha černá:

10-30 cm vysoký dvoudomý keř z čeledi šichovitých (Empetraceae) s větvemi hustě porostlými čárkovitými, kožovitými, stálezelenými listy, jejichž okraje jsou podvinuté a naspodu se téměř dotýkají. Kvete v květnu a červnu; květy mají růžovou barvu, ale jsou tak malé a nenápadné, že je lze při zběžném pohledu snadno přehlédnout. Plodem je černá nebarvící peckovička, jedlá, ale nevalné, mdle nakyslé chuti. Roste na horských vrchovištích našich pohraničních hor a je běžnou rostlinou vysokohorské a severské tundry, vždy na kyselém podloží. Kvůli omezenému počtu vhodných stanovišť u nás patří mezi druhy vzácnější (v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR kategorie C4), zvláště chráněna ale není. Zaměnit ji v ČR lze pouze za silně ohroženou šichu oboupohlavnou, kterou lze nejsnáze rozlišit podle zaschlých zbytků tyčinek, dobře rozeznatelných na bázi plodů. – Pozn.: Na fotografii je samčí rostlina, bohužel již odkvetlá, se zaschlými tyčinkami.


Šicha černá - Fotografie (2):
(Empetrum nigrum)
Foto č. 4864
(Empetrum nigrum)
Foto č. 4863

Šicha černá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.