Sasanka lesní (Anemone sylvestris)

Sasanka lesní - Foto č. 12054


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyStepní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

Litoměřice, rezervace Bílá stráň
8.Květen 2009


Sasanka lesní:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculacae) vysoká 20-45 cm; přízemní listy v růžici, dlouze řapíkaté, dorůstající do třetiny až poloviny výšky stonku, s čepelí dlanitě trojčetnou, lístky dále různě hluboce dělené – někdy až k bázi, takže čepel může být až pětičetná; lodyha přímá, vyrůstající ze středu růžice, bezlistá, v polovině výšky s přeslenem nejčastěji 3 řapíkatých listenů tvarově napodobujících lístky přízemních listů, obvykle jednokvětá, vzácně vyrůstá z paždí listenů ještě jeden květ; květy bílé, v průměru 3-5(-7) cm, okvětních lístků zpravidla 5, na vnitřní straně lysé, na vnější huňaté, velký počet tyčinek i jednoplodolistových pestíků; po odkvětu se vytváří souplodí bíle dlouze vlnatě huňatých nažek. Kvete od konce dubna do června. Navzdory jménu se s ní v lese příliš často nepotkáme (ostatně, Linnéův název je chybně interpretován – pokud chtěl Linné říci „lesní“, používal slovo „sylvaticus“; název „sylvestris“ používal u divoce rostoucích příbuzných pěstovaných rostlin – správné pojetí názvu by tedy mělo být „sasanka planá“), pokud přece, jedná se o světlé listnaté lesy s travinným podrostem nebo spíše jejich lemy a paseky, typickými stanovišti jsou lesostepi a stepní nebo křovinaté stráně, často slínité, s dostatkem vápníku; u nás roztroušeně až vzácně, převážně v pahorkatinách teplejších částí státu. Jako řada dalších druhů čeledi je jedovatá; v několika kultivarech se pěstuje na skalkách. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy ohrožené (C3), ve stejné kategorii je i chráněna zákonem.


Sasanka lesní - Fotografie (2):
(Anemone sylvestris)
Foto č. 12055
(Anemone sylvestris)
Foto č. 12053

Sasanka lesní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.