Ryzec syrovinka (Lactarius volemus)

Ryzec syrovinka - Foto č. 16814


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Šumava, Frymburk
10.Září 2011


Ryzec syrovinka:

Ryzec syrovinka patří k nejvyhledávanějším lupenatým houbám vyrůstajícím nehojně v listnatých i jehličnatých lesích. Objevuje se většinou jednotlivě nebo v malých skupinách a setkat se s ním můžeme od července do října, většinou pod smrky, duby a buky.

Popis: Klobouk je 50-150 mm široký, zprvu polokulovitý až vyklenutý a výrazně podvinutý, později rozložený, uprostřed občas vmáčklý, na povrchu jemně sametový až ojíněný, suchý, nepásovaný, občas vrásčitý nebo rozpraskávající, rezavě oranžový až okrový, na poraněných místech tmavohnědý. Lupeny jsou středně husté, poměrně křehké, ke třeni připojené až krátce sbíhavé, bělavě krémové, po otlačení rezavě hnědé. Třeň je 60-120 x 10-30 mm velký, válcovitý, někdy částečně vřetenovitý, tvrdý, hladký, v horní části světle okrový, na bázi podobně zbarvený jako klobouk. Dužnina je bělavá až bělavě nažloutlá, při poranění rezavě hnědnoucí, tuhá a pevná, v mládí s nasládlou chutí, v dospělosti s výrazným pachem po slanečcích. Mléko bývá velmi hojné, lepkavé, nahořklé, zpočátku bílé, po chvilce vybledávající, po delší době šednoucí. Záměna je možná za některé podobně zbarvené ryzce, ale vzhledem k výše uvedeným znakům není příliš pravděpodobná. Velmi podobný ryzec vrásčitý (Lactarius rugatus) vyrůstá ve Středomoří.

Využití: Syrovinky řadíme k nejchutnějším ryzcům, které se navíc dají velmi jednoduše upravovat. Jsou velmi chutné upečené na kamnech nebo nad ohněm jako špekáčky.
Ryzec syrovinka - Fotografie (3):
(Lactarius volemus)
Foto č. 18418
(Lactarius volemus)
Foto č. 12163
(Lactarius volemus)
Foto č. 11281  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.