Rukevník východní (Bunias orientalis)

Rukevník východní - Foto č. 9121


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Brukvovité

Kadaň
1.Červen 2008


Rukevník východní:

Dvouletá až víceletá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká 30-120 cm, lysá nebo jen řídce chlupatá, s bradavkovitými přisedlými nebo krátce stopkatými načervenalými žlázkami, nepříjemného zápachu (zejména jdete-li v horkém letním dnu podle většího porostu); lodyha přímá, v horní části bohatě větvená; listy kracovité, peřenodílné, matně tmavozelené; žluté čtyřčetné květy jsou v bohatých hroznech, za plodu se prodlužujících; plod je šikmo nesouměrně vejčitá šešulka s krátkým silným zobánkem a bradavkovitými hrbolky, obsahující jen 1-2 semena – její tvar je v rámci čeledi ojedinělý a plně postačí k bezpečnému odlišení od všech ostatních našich statných žlutokvětých brukvovitých rostlin. Kvete od května do srpna. Roste na ruderálních stanovištích, na železničních a silničních náspech, navigacích, navážkách, nádvořích průmyslových a zemědělských objektů, někdy i jako polní plevel; pochází z Asie (patrně z Arménské vysočiny), k nám byl zavlečen ve druhé polovině 19. století, zejména po 2. světové válce se invazně šíří podle komunikací zvláště v okolí velkých měst a důležitých dopravních uzlů (Praha, Plzeň, Brno, Olomouc, Hranice, Ostrava), v severozápadních Čechách a středním Polabí – zatím jen v teplejších oblastech státu, ale jeho další šíření se předpokládá, je na seznamu karanténních plevelů. Je živinami i vitamínem C dosti bohatý, mladé listy lze použít syrové do salátu, starší listy a poupata se upravují vařením; je to i dobrá medonosná rostlina.


Rukevník východní - Fotografie (2):
(Bunias orientalis)
Foto č. 9120
(Bunias orientalis)
Foto č. 9119

Rukevník východní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.