« předchozí | další »

rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá (Asterophora parasitica + Asterophora lycoperdoides)

rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá - Foto č. 17168


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Bor u Skutče, CZ
6.Říjen 2009


rovetka parazitická + rovetka pýchavkovitá:

Rovetky patří mezi zajímavé nejedlé houby, vyrůstající paraziticky z některých starších plodnic holubinek, případně i ryzců.
Hojnější je zřejmě rovetka pýchavkovitá (Asterophora lycoperdoides), kterou poznáme podle polokulovitých a skořicově poprášených klobouků s málo vyvinutými nebo téměř chybějícími lupeny. Podobnou rovetku cizopasnou prozradí vyklenuté, nepoprášené klobouky a dobře vyvinuté lupeny.

Obě rovetky vyrůstají zhruba ve stejnou dobu, můžeme se s nimi setkat od července do října a nalezneme je jak v listnatých, tak v jehličnatých lesích. Objevují se obvykle na starších plodnicích holubinky černající (Russula nigricans).

Poznámka: Na snímku jsou zachycené obě rovetky, přičemž rovetka parazitická je umístěná vlevo.  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.