Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia)

Rosnatka okrouhlolistá - Foto č. 27123StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyMasožravé rostlinyBylinyBahenní rostlinyPískomilné rostliny


čeleď: Rosnatkovité

Třeboňsko
Květen 2018


Rosnatka okrouhlolistá:

Vytrvalá bylina z čeledi rosnatkovitých (Droseraceae), nejznámější naše masožravka. Listy pouze v přízemní růžici, obvykle přitisklé k zemi, řapíkaté, s okrouhlou čepelí, která je na lícní straně pokrytá dlouhými červenými žláznatými chlupy (tentakulemi) zakončenými kapičkou lepivé tekutiny, obsahující trávicí enzymy; kapičky se ve slunci třpytí jako rosa - odtud jméno. Po zachycení kořisti se list kolem ní svine; tuto schopnost mají pouze mladší listy. Celá růžice je obvykle tak drobná, že ji lze zakrýt větší mincí. Z jejího středu vyrůstá bezlistý přímý stvol vysoký okolo 10 cm, zakončený vijanem bílých květů. Kvete od června do srpna; plod je tobolka. Roste na vlhkých kyselých podkladech s malým obsahem dusíku (který si právě doplňuje svou masožravostí), jako jsou rašelina a písek; nesnáší zástin. U nás převážně na horských rašeliništích, v nižších polohách v chladnějších vlhčích územích s rašelinnými půdami, jako jsou Třeboňsko a Dokesko, vzácně i v teplejších územích, kde vzhledem k absenci rašeliny osidluje vlhké písky, klasicky plochy opuštěných, částečně zatopených písníků, např. ve východním Polabí. Léčivka užívaná proti očním zánětům. Zvláště chráněný druh - silně ohrožený.


Rosnatka okrouhlolistá - Fotografie (12):
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 27124
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 1936
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 27220
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 14607
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 8952
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 8951
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 4420
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 4419
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 4418
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 4417
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 2476
(Drosera rotundifolia)
Foto č. 2475

Rosnatka okrouhlolistá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.