Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)

Pýchavka obecná - Foto č. 21934StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Českobudějovicko
Září 2014

Možnost záměny za jinou houbu


Pýchavka obecná:

Pýchavka obecná patří k nejhojnějším kosmopolitním houbám, se kterými se u nás můžeme setkat v jehličnatých i listnatých lesích, ale i v křovinách, parcích a na dalších místech. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách, vyrůstá ze země nebo ze zbytků dřeva a fruktifikuje od konce června až do prosince.

Popis: Plodnice jsou 20-90 mm vysoké, 20-40 mm široké a vyznačují se kulovitou nebo mírně zploštělou horní plodnou částí a válcovitým, směrem k bázi zužujícím se třeněm. Jejich povrch je jemně ostnitý, v mládí bílý, později bělavě šedý, v dospělosti až šedohnědý. Ostny jsou kuželovité, 1-2 mm vysoké a bývají olemovány drobnými zrnky. Gleba je zpočátku bílá a pevně dužnatá, později měkne, zbarvuje se do žlutoolivova a ve stáří prašně vatovatí a hnědne. Zaměnit ji můžeme za ostatní druhy pýchavek, případně za prášivky, což jsou rovněž jedlé houby z rodu Bovista. Méně zkušení houbaři mohou pýchavky zaměnit snad jen za jedovaté pestřece.

Využití: Všechny druhy pýchavek představují jedlé a dobře poznatelné houby, takže je škoda, že se jim mnozí houbaři vyhýbají. Ke konzumaci se doporučují pouze mladé plodnice, které jsou uvnitř bílé. Starší plodnice s nazelenalým či nažloutlým teřichem již k jídlu nejsou vhodné.Pýchavka obecná - Fotografie (11):
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 21945
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 20109
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 17908
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 17297
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 17217
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 16782
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 14976
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 14974
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 12854
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 12853
(Lycoperdon perlatum)
Foto č. 12852


Pýchavka obecná - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyJedlé houby - pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby

pýchavka hruškovitá (Lycoperdon pyriforme):

Pýchavka obecná vyrůstá ze země, dosahuje obvykle větších rozměrů a na povrchu je zdobená až 2 mm dlouhými, později odpadávajícími ostny. Pýchavka hruškovitá bývá menší, vyrůstá obvykle trsnatě ze dřeva, její povrch je spíše jemně zrnitý, vyznačuje se hruškovitým tvarem plodnic a po vytržení přítomností myceliových provazců.

Houby použitelné jako kořeníLéčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby

pestřec obecný (Scleroderma citrinum):

Pýchavku obecnou zdobí jemné kuželovité ostny s drobnými zrníčky a je víceméně bílá a měkčí. Pestřec obecný ostny nemá, bývá spíše okrově zbarvený a pevně kožovitý. Oba druhy se liší i barvou teřichu, který se u pestřeců brzy zbarvuje do černa, což u pýchavek neplatí.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.