pýchavka hruškovitá (Lycoperdon pyriforme)

pýchavka hruškovitá - Foto č. 20108


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
8.Říjen 2013

Možnost záměny za jinou houbu


pýchavka hruškovitá:

Pýchavka hruškovitá roste velmi hojně a obvykle se objevuje ve velkých skupinách v listnatých i jehličnatých lesích. Vyrůstá na rozdíl od jiných pýchavek přímo na dřevě a prozradí ji mimo jiné i takzvané thalorhizy, které jsou u této pýchavky po vytržení často vidět. Setkat se s ní můžeme od června do října, přičemž staré exsikáty můžeme nacházet i v zimě a někdy dokonce ještě na jaře. Plodnice jsou obvykle hruškovitého nebo kyjovitého tvaru a dorůstají maximálně do 60 mm.

Využití: Patří stejně jako všechny ostatní pýchavky k jedlým houbám, ale využít ji můžeme pouze tehdy, pokud je na řezu ještě bílá. Starší plodnice uvnitř postupně žloutnou, zelenají, až hnědnou a v takovém případě již nejsou ke konzumaci vhodné.

pýchavka hruškovitá - Fotografie (3):
(Lycoperdon pyriforme)
Foto č. 18332
(Lycoperdon pyriforme)
Foto č. 9419
(Lycoperdon pyriforme)
Foto č. 9418


pýchavka hruškovitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyJedlé houby - pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby

pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum):

Pýchavka obecná vyrůstá ze země, dosahuje obvykle větších rozměrů a na povrchu je zdobená až 2 mm dlouhými, později odpadávajícími ostny. Pýchavka hruškovitá bývá menší, vyrůstá obvykle trsnatě ze dřeva, její povrch je spíše jemně zrnitý, vyznačuje se hruškovitým tvarem plodnic a po vytržení přítomností myceliových provazců.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.