Ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea)

Ptačinec velkokvětý - Foto č. 27166StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

BylinyLesní rostliny


čeleď: Hvozdíkovité

České středohoří
Květen 2018


Ptačinec velkokvětý:

Vytrvalá svěže zelená bylina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) vysoká 15-30 cm s tenkým plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají poléhavé sterilní výhony a krátce vystoupavé kvetoucí lodyhy se vstřícnými křižmostojnými čárkovitě kopinatými listy; květy jsou uspořádány v řídkém koncovém vidlanu, korunní lístky jsou čistě bílé, až 2x delší než kalich, asi do poloviny dvouklané – tyto květy jsou zdaleka největší mezi všemi ptačinci, v průměru okolo 2 cm, díky čemuž je záměna s jiným druhem vyloučena; plod je kulatá tobolka. Kvete v dubnu a květnu, ojediněle dokvétá do června. Roste ve světlých listnatých nebo smíšených lesích a hájích a v jejich lemech, v křovinách a na pasekách, často vytváří rozsáhlé porosty; u nás je v nížinách a pahorkatinách celého státu hojný, směrem k vyšším polohám postupně vyznívá, na horách nad 800 m neroste.


Ptačinec velkokvětý - Fotografie (6):
(Stellaria holostea)
Foto č. 27168
(Stellaria holostea)
Foto č. 27167
(Stellaria holostea)
Foto č. 27165
(Stellaria holostea)
Foto č. 8644
(Stellaria holostea)
Foto č. 8643
(Stellaria holostea)
Foto č. 8642

Ptačinec velkokvětý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.