Přeslička rolní - jarní lodyha (Equisetum arvense)

Přeslička rolní - jarní lodyha - Foto č. 11386


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Arekovité

východní Čechy
Duben 2009


Přeslička rolní - jarní lodyha:

Vytrvalá bylina z oddělení přesličky (Equisetophyta), které je společně s odděleními plavuně a kapradiny řazeno mezi kapraďorosty (pteridophyta). Nerozmnožuje se semeny, ale pouze výtrusy, které se tvoří ve výtrusnicovém klasu na nezelených nevětvených jarních lodyhách, vyrůstajících v květnu z větveného dlouze plazivého podzemního oddenku; po dozrání výtrusů tyto lodyhy hynou a z oddenku vyrůstají zelené, jednoduše větvené letní lodyhy. U nás je s výjimkou nejvyšších horských poloh hojná, roste jak na vlhčích loukách, tak v lesích, zejména na okrajích cest nebo jiných místech narušených lidskou činností, častá je i jako velmi úporný polní plevel. Její buněčné stěny jsou inkrustovány kyselinou křemičitou, což z ní jednak dělá výborný prostředek na čištění nádobí (hrstí přesličky vydrhnete kotlík lépe než drátěnkou), jednak léčivku s účinkem protizánětlivým a protikrvácivým, užívá se i při chorobách močového ústrojí a je údajně i prevencí proti vzniku rakoviny.


Přeslička rolní - jarní lodyha - Fotografie (2):
(Equisetum arvense)
Foto č. 11383
(Equisetum arvense)
Foto č. 11382

Přeslička rolní - jarní lodyha - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.