Podbílek šupinatý (Lathraea squamaria)

Podbílek šupinatý - Foto č. 10763


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyParazitické rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Krtičníkovité

Rakousko, NP Thayatal
Duben 2005


Podbílek šupinatý:

Vytrvalá parazitická bylina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae), nezelená, celá zbarvená světle růžově či růžovofialově, vzácně bělavá, vysoká 10-20 cm; lodyhy jednoduché, v mládí obloukovitě skloněné, později se zčásti napřimující, vyrůstající ve skupinách – ve skutečnosti se jedná o jedinou rostlinu, jejíž nadzemní orgány vyrůstají z jediného mnohohlavého oddenku, tzv. polykormon; listy redukované v šupinovité listeny, v jejichž paždí vyrůstají květy uspořádané do jednostranného, alespoň v mládí převislého hroznu sahajícího přes celou lodyhu od vrcholu po zem, ba i pod ni; podzemní a přízemní květy bývají kleistogamické, tj. neotevírají se a opylují se vlastním pylem; otevřené květy jsou dvoupyské s horním pyskem celistvým a dolním trojcípým, tyčinky 4; plod je mnohosemenná tobolka. Kvete v dubnu a květnu. Po vytvoření semen nadzemní lodyhy odumírají, zbytek roku žije rostlina jen pod zemí (odtud název – řec. lathraios = skrytý) ve formě bohatě větveného oddenku sahajícího někdy až do hloubky 2,5 m, na němž vyrůstají přeměněné kořeny zvané haustoria, které pronikají do cévních svazků v kořenech hostitelských rostlin a odebírají jim vodu a živiny; nejčastějším hostitelem je olše, dále topol, vrba a líska, vzácněji i další listnáče, výjimečně – u poddruhu podbílek šupinatý tatranský, jehož výskyt u nás je však sporný, pravidelně – jím může být smrk. I na oddenku vyrůstají šupinovité listy, jejichž okraje jsou podvinuté a uzavírají žlázkami vystlané dutinky, ve kterých se občas nacházejí mrtvá těla drobného hmyzu – je tedy možné, že kromě parazitismu se rostlina přiživuje i masožravě. Roste ve vlhkých listnatých a smíšených lesích, zejména lužních a roklinových, případně v pobřežních alejích podle řek; u nás roztroušeně na většině území s výjimkou nejvyšších horských poloh, nejjižnější Moravy a několika dalších menších území. Je to léčivka tlumící epilepsii, ve větším množství je jedovatý; malá příměs v krmivu prý zvyšuje dojivost.


Podbílek šupinatý - Fotografie (10):
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20882
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20881
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20880
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20879
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20878
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20877
(Lathraea squamaria)
Foto č. 20876
(Lathraea squamaria)
Foto č. 11873
(Lathraea squamaria)
Foto č. 11872
(Lathraea squamaria)
Foto č. 11871

Podbílek šupinatý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.