Pochybek prodloužený (Androsace elongata)

Pochybek prodloužený - Foto č. 8232


PublikaceObjednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Prvosenkovité

Doupovské hory, vrch Dubina
27.Duben 2008


Pochybek prodloužený:

Jednoletá útlá bylina z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae), vysoká 3-10 cm. Listy pouze v přízemní růžici, ze které vyrůstá jeden nebo několik stvolů nesoucích jednoduchý okolík drobných květů; květní stopky jsou nestejně dlouhé, relativně nejdelší z našich pochybků – u statných exemplářů může jejich délka za plodu i mírně přesáhnout délku stvolu; květy bílé se žlutým středem, nepříliš nápadné, protože koruna je „utopena“ ve zvonkovitém kalichu, který ji svými cípy přesahuje; plod je tobolka. Kvete v dubnu a květnu. Roste na suchých slunných místech s nezapojenou vegetací, jako jsou suché trávníky, úhory, okraje polí a cest, vinice nebo skalnaté svahy, v oblastech jeho hojnějšího výskytu se s ním pravidelně setkáváme i na mraveništích; naším územím prochází zhruba po linii Plzeň – Jihlava jižní hranice jeho celkového rozšíření, na zbytku území roste roztroušeně v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí, směrem do chladnějších poloh ubývá až úplně mizí. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je veden v kategorii druhů silně ohrožených (C2), mezi zvláště chráněné druhy však nepatří.


Pochybek prodloužený - Fotografie (3):
(Androsace elongata)
Foto č. 8237
(Androsace elongata)
Foto č. 8234
(Androsace elongata)
Foto č. 8231

Pochybek prodloužený - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.