Pcháč bělohlavý (Cirsium eriophorum)

Pcháč bělohlavý - Foto č. 29561StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Chráněné rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

CHKO Bílé Karpaty
19.Červenec 2020


Pcháč bělohlavý:

Statná dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 50-150 cm; lodyha přímá, v horní části větvená, nekřídlatá a neostnitá; listy přízemní růžice jsou dlouze řapíkaté, lodyžní postupně krátce řapíkaté až ouškatě přisedlé, tuhé, na líci zelené a drsně až osténkatě štětinaté, na rubu běloplstnaté, čepel zpeřeně dělená na úzké, žlutavým ostnem zakončené úkrojky s podvinutým okrajem, které bývají vykloněné střídavě nad a pod rovinu listu; úbory jednotlivé na koncích větví, kulovité, největší z našich pcháčů – v průměru 5-7 cm, zákrovní listeny hustě pavučinatě bělovlnaté a zakončené ostnem, květy trubkovité s dlouhými cípy, nachové; plod je nažka s leskle bílým chmýrem. Kvete od července do září. Roste na pastvinách, suchých loukách, kamenitých stráních, pasekách, druhotně v sadech, na úhorech a náspech komunikací, na suchých, živinami chudých, ale bázemi bohatých půdách; zajímavý je odlišný charakter jeho výskytu v Čechách a na Moravě: zatímco v Čechách roste převážně v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí – Českém krasu, Českém středohoří, Doupově a Polabí, na Moravě je hlavně v horských oblastech Beskyd a Javorníků, níže v Moravském krasu, ale v nejteplejších oblastech až na výjimky chybí; typičtější je spíše jeho horský výskyt, jak se můžeme přesvědčit na pastvinách slovenské Velké a Malé Fatry a vápencových částí Alp – v sudetských pohořích neroste prostě proto, že jsou kyselá; o tom, že zde hlavní roli skutečně nehraje nadmořská výška, svědčí tyto rostliny z hřebenu Krušných hor fotografované na odvalu dávno vytěženého vápencového lůmku. Další zvláštností pcháče bělohlavého je to, že se s výjimkou blízce příbuzného pcháče obecného nekříží s jinými druhy, u kterých je naopak vzájemné křížení velice časté. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je veden v kategorii druhů ohrožených (C3).


Pcháč bělohlavý - Fotografie (9):
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 29560
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 29559
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 29558
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 29557
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 9317
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 9316
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 9315
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 9314
(Cirsium eriophorum)
Foto č. 9313

Pcháč bělohlavý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.