Ostružiník hebký (Rubus amphimalacus)

Ostružiník hebký - Foto č. 7118


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyKeřeLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Růžovité

Děčínsko, Huntířov
4.Červenec 2005


Ostružiník hebký:

Poléhavý keř z čeledi růžovitých (Rosaceae); patří do sekce Corylifolii, což lze přeložit jako „lískolisté“ ostružiníky, které v minulosti vznikly křížením ostružiníku ježiníku s „pravými“ ostružiníky ze sekce Rubus. Určování ostružiníků této skupiny je v řadě případů dosti problematické a je záležitostí výhradně pro specialisty. Tento druh se však od všech ostatních výrazně liší oboustranně hustě měkce chlupatými listy (na omak jako jemný samet); listy jsou trojčetné, s postranními lístky často dvoulaločnými, na rubu výrazně šedoplstnaté, na líci svěže zelené. Pruty jsou téměř lysé, s roztroušenými stopkatými žlázkami, ostny nevelké, slabě zahnuté. Korunní lístky jsou světle růžové až téměř bílé, zmuchlané; plody jsou matně černé ostružiny. Kvete v červnu a červenci. Roste na slunných až polostinných stanovištích, jako jsou meze, okraje cest, proluky v obcích a lesní lemy; byl popsán z Německa, počet jeho lokalit u nás lze spočítat na prstech jedné ruky a všechny se nacházejí v severní polovině Čech. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je zařazen do kategorie kriticky ohrožených druhů, na seznam zvláště chráněných druhů se však (stejně jako řada dalších „malých“ druhů ostružiníků a pampelišek, které mají u nás mnohdy jen 1-3 lokality) nedostal.


Ostružiník hebký - Fotografie (6):
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7117
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7116
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7115
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7114
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7113
(Rubus amphimalacus)
Foto č. 7112

Ostružiník hebký - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.