Ostrolist poléhavý (Asperugo procumbens)

Ostrolist poléhavý - Foto č. 8807


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyRumištní rostliny


čeleď: Brutnákovité

Kadaň
27.Květen 2008


Ostrolist poléhavý:

Jednoletá štětinatě chlupatá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae), jediný zástupce svého rodu. Lodyha poléhavá až vystoupavá, dlouhá 20-80 cm, s chlupy robustnějšími než na zbytku rostliny, při zvětšení vypadají jako nazpět ohnuté trny; listy eliptičné, krátce řapíkaté, v dolní části lodyhy střídavé, v horní sblížené po dvou nebo často po čtyřech; květy jednotlivé nebo po dvou v úžlabí listů, drobné, zpočátku fialové, později jasně modré, kalichy s nestejně velkými cípy, po odkvětu se dva nápadně zvětšují a vytvářejí zubaté krovky těsně obalující plody – tvrdky, což je naprosto nezaměnitelný znak. Kvete od května do srpna.Roste na rumištích, navážkách, kompostech, okrajích komunikací, sídlištních záhonech nebo jako plevel na okrajích polí a v zahradách; pochází ze Středomoří, u nás je dávno zdomácnělým druhem rostoucím v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí státu, v Čechách nejčastěji v okolí Prahy, dolním a středním Poohří a v Českém středohoří, na Moravě v okolí Brna, dolním Podyjí a jihomoravských pahorkatinách, jinde jen přechodně zavlékaný, obvykle pouze v obcích. I když nepatří k běžným rostlinám našeho státu, na Červený seznam cévnatých rostlin ČR zařazen nebyl.


Ostrolist poléhavý - Fotografie (5):
(Asperugo procumbens)
Foto č. 8810
(Asperugo procumbens)
Foto č. 8809
(Asperugo procumbens)
Foto č. 8808
(Asperugo procumbens)
Foto č. 8806
(Asperugo procumbens)
Foto č. 8805

Ostrolist poléhavý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.