Oman hnidák (Inula conyzae)

Oman hnidák - Foto č. 6211


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
23.Červenec 2007


Oman hnidák:

Dvouletá až víceletá nepříjemně páchnoucí chlupatá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 50-80 cm s přímou tuhou lodyhou, často hnědočerveně zbarvenou; přízemní listy řapíkaté, za květu již zpravidla zaschlé, lodyžní přisedlé, eliptičné, na rubu s vyniklou žilnatinou; květenství je chocholičnatá lata složená z četných válcovitých úborů asi 1 cm v průměru; kvete velmi nenápadně, protože květy jsou zdéli zákrovů, pouze trubkovité (resp. okrajové květy jazykovité mají redukovaný jazyk), takže jako jediný z našich omanů nemá paprsek, ale pouze terč (proto je někdy vyřazován do samostatného rodu), barva květů je žlutohnědá až nafialovělá; plody jsou chlupaté nažky s chmýrem. Kvete od července do září. Roste na křovinatých stráních, pasekách, v lesních lemech i ve světlých lesích, zejména doubravách; u nás dosti hojně v teplých oblastech, vzácnější jen v Polabí a moravských úvalech, ve středních polohách jen roztroušeně, na horách neroste. V lidové medicíně se užíval vnitřně proti skrofulose, proti žaludečním a plicním potížím a na vnitřní poranění, zevně proti parazitům, zejména svrabu, vším (odtud jméno – hnidy jsou vajíčka vší) a blechám, které prý prchají již před samotným jeho zápachem.


Oman hnidák - Fotografie (6):
(Inula conyzae)
Foto č. 6210
(Inula conyzae)
Foto č. 6209
(Inula conyzae)
Foto č. 6208
(Inula conyzae)
Foto č. 6207
(Inula conyzae)
Foto č. 6206
(Inula conyzae)
Foto č. 6205

Oman hnidák - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.