Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)

Mydlice lékařská - Foto č. 5944


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Hvozdíkovité

Kadaň
17.Červenec 2007


Mydlice lékařská:

Vytrvalá bylina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) vysoká 30-60 cm, vytvářející pomocí až 50 cm dlouhých větvených oddenků husté kompaktní porosty (polykormony). Lodyha je přímá nebo kratičce vystoupavá, často načervenalá; listy vstřícné, přisedlé, kopinaté, trojžilné; květy ve vidlanech na vrcholu lodyhy a v paždí horních listů, narůžovělé nebo bílé; plod tobolka. Kvete od června do října. Roste v pobřežních porostech podle větších vodních toků, podle cest, na železničních náspech a na rumištích, zpravidla na vlhčích místech; rostliny ze suchých stanovišť jsou výrazně drobnější. U nás roste hojně po celém území s výjimkou horských poloh; je sporné, zda je u nás původní, neboť se v minulosti často pěstovala a zplaňovala. Kořen (a v menší míře i ostatní části rostliny) obsahuje saponiny, které ve vodě pění a v minulosti byly využívány k mytí a praní. Je to léčivka používaná zejména při zánětu průdušek na usnadnění odkašlávání, dále při onemocnění jater a sleziny, zevně na zanícené rány a na revma.


Mydlice lékařská - Fotografie (9):
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5948
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5947
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5946
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5945
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5943
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5942
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5941
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5940
(Saponaria officinalis)
Foto č. 5939

Mydlice lékařská - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.