Mochna písečná (Potentilla arenaria)

Mochna písečná - Foto č. 8098


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Růžovité

Kadaň
11.Duben 2008


Mochna písečná:

Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae), polštářovitě rostoucí, s plazivými výběžky. Celá rostlina je výrazně chlupatá a v různé míře i žláznatá; důležitým určovacím znakem je zejména přítomnost hvězdovitých chlupů s 10-30 rameny, které na líci listů způsobují šedavé zbarvení, na rubu tvoří hustou bělavou plsť (tak hustou, že pro začátečníky vyzbrojené silnou lupou je zpočátku téměř nemožné rozlišit jednotlivé chlupy – jediná rada je dívat se tak dlouho, až je uvidí :-)). Listy v přízemní růžici jsou obvykle dlanitě pětičetné, lodyžní trojčetné. Lodyhy jsou vystoupavé, 3-10 cm vysoké, obvykle s 1-5 sytě žlutými květy; plody jsou nažky. Kvete od konce března do začátku května. Roste na suchých slunných místech – na skálách, stepních stráních a pastvinách s nesouvislou vegetací, podle cest, na píscích a ve světlých borech na písčinách; u nás poměrně hojně v teplých oblastech středních a severních Čech a jižní a střední Moravy, na zbytku území však chybí, proto ji lze celkově počítat ke vzácnějším rostlinám našeho státu; zvláště chráněná však není.


Mochna písečná - Fotografie (6):
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8069
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8068
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8067
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8066
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8065
(Potentilla arenaria)
Foto č. 8064

Mochna písečná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.