lysohlávka česká (Psilocybe bohemica)

lysohlávka česká - Foto č. 3451


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Vzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby


Okolí Mělníka, CZ
28.Listopad 2006


lysohlávka česká:

Lysohlávka česká byla popsána poměrně nedávno v 80 letech minulého století naším mykologem Svatoplukem Šebkem. Podle nejnovější molekulární studie to však vypadá, že se jedná o pouhou varietu lysohlávky srbské (Psilocybe serbica). Poznáme ji podle vyklenutých až plochých, na okraji jemně rýhovaných, šedohnědých klobouků, které mívají často okrový nádech a ve stáří je zdobí zelenomodré skvrny, dále podle úzce připojených, šedohnědých lupenů a podle nepatrně pokroucených, vytáhlých, bělavě hnědých až šedohnědých třeňů. Vyrůstá poměrně vzácně, zpravidla pozdě na podzim, v době kdy se poprvé citelněji ochladí. Nalézt ji můžeme na rozkládajících se větvičkách v opadu listí, především na rudeálních místech s vyšší koncentrací dusíku.
Přestože patří k jedovatým houbám, může být také prospěšná. Využívá se v lékařství a údajně v ní byly objeveny některé protirakovinné látky.
Vzhledem k tomu, že obsahuje psychoaktivní látky psilocin a psilocybin, je velmi vyhledávaná a oblíbená. Tyto látky způsobují halucinogenní stavy, které nemusí být vždy příjemné a při případném předávkování těmito houbičkami mohou být dokonce dosti nebezpečné.

Možnost záměny: Lysohlávku českou můžeme zaměnit za jiné lysohlávky, dále za různé druhy límcovek, ale také za celou řadu dalších hub, ke kterým patří i velmi nebezpečné čepičatky.
lysohlávka česká - Fotografie (9):
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 18073
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 17316
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 17315
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 12939
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7132
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7131
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 7086
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 6977
(Psilocybe bohemica)
Foto č. 6812  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.